Erdoğan’ın “”Profesör müsveddesi” sözüne yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugünkü seçim beyannamesi toplantısında isim vermeden bir bilim insanını “Profesör müsveddesi” diyerek hedef aldı. Erdoğan, “Bir profesör ne dese beğenirsiniz, “Köprü yapmakla, baraj yapmakla, havalimanı yapmakla bu iş çözülmez, soğan patates kaç lira onu söyle.” Bu adam profesör. Müsvedde bu. Senin profesörlüğünden bu millete ne gelir” diye konuştu. Erdoğan’ın bu sözlerinin hedefinde Naci Görür olduğu iddia edildi.

Erdoğan’ın sözlerine dair bir açıklama yayımlayan Naci Görür, şu tweeti paylaştı: “Sayın Cumhurbaşkanımızın “Köprü yapmakla, baraj yapmakla bu iş çözülmez, soğan, patates kaç para” söylediğimi kastederek bana atfen profesör müsveddesi dediği söyleniyor. Sayın cumhurbaşkanımızın beni kastettiğini sanmıyorum, ben asla böyle bir şey söylemedim. Elazığ, Maraş ve Gaziantep depremlerininin yıllar önceden geleceğinğini öngörüp halkını uyaran bir bilimadamı olarak şunu söyledim “Az yol, köprü ve baraj yapalım ama önce halkımızın can güvenliğini sağlayan deprem dirençli kentler oluşturalım” benzeri şeyler söyledim. Yine de aynı şeyleri söylüyorum. Sevgiyle”

Naci Görür ne demişti?

Naci Görür, “Millet olarak ne havalimanı ne köprü ne yol istiyoruz istediğimiz can güvenliği. Marmara Bölgesi’nde ekonomi çarkları duracak. Türkiye’nin yüzde 60 ekonomik üretiminin can damarı olan bir bölgenin ekonomisinin durması demektir. Türkiye ekonomik olarak diz üstü çöker. Siyasi bağımsızlığı da kalmaz” ifadeleriyle eleştirilerde bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir