Tekme atıp boğazını eşarpla sıktı… Anneden cinayete şok savunma: ‘Ecele kim engel olabilir’

Üç kardeş 14 Temmuz 2016’da İlçe Emniyet Müdürlüğüne giderek yıllardır içlerinde tuttukları sırrı anlatmıştı. İddiaya göre Arnavutköy’de yaşayan 9 çocuk babası Hüseyin K. (57) 2003’de 15 aylık oğlu Armağan’ı döverek öldürmüştü. Yürütülen soruşturma sonunda hazırlanan İddianamede, 2003 yılının kış aylarında, kesin olarak tespit edilemeyen bir tarihte 15 aylık Armağan’ı kablo ile başına vurarak, tekme ve yumruk atarak eşarp ile boğazını sıkarak ve duvara atarak darp ettiği, darp sonucu öldüğü belirtilmişti. Babanın “Olası kastla çocuğunu öldürme” suçundan müebbet hapsi istenmişti.

DURUŞMA GÖRÜLDÜ

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Hüseyin K. Ses ve Görüntülü Bilişim (SEGBİS) aracılığıyla katılırken; şikayetçi çocukları V.K. ve Ö.K. de avukatlarıyla birlikte hazır bulundu. Şikayetçilerin avukatı, bebeğin ölümüyle ilgili gelen raporda sadece biyolojik babasının sanık olduğunun tespit edildiğini, bebeğin kesin ölüm sebebini yazmadığını söyledi. Sabah’tan Deniz Yusufoğlu’nun haberine göre avukat, sanığın hiçbir çocuğunu da okula göndermediğini belirterek Milli Eğitim Bakanlığına yazı yazılarak bu durumun da sorulmasını talep etti.

YENİ RAPOR TALEBİ REDDEDİLDİ

Mahkeme, kesin ölümün belirlenmesi için yeniden rapor alınması talebini reddetti. Duruşmada söz alan Ö.K. minik Armağan’ın mezarının açıldığı esnada orada olduğunu belirterek, “Kemiklerini bulmakta bile zorlanmışlardı. Ölüm sebebinin anlaşılmaz demişlerdi. Sanığın karısı niye duruşmalara gelmiyor. Biz deli çocuklar değiliz, haklıyız demek ki duruşmalara gelmiyor” dedi.

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE BAŞVURU YAPMADIĞI ORTAYA ÇIKTI

Mahkeme başkanı, Gaziosmanpaşa Nüfus Müdürlüğünden yazı geldiğini belirterek baba Hüseyin K.’ya “Daha önce bebekle ilgili nüfus kaydının düşülmesi için başvuru yaptığını söylemiştin. Ancak Nüfus Müdürlüğü kendilerine herhangi bir başvuru yapılmadığını bildirdi” diye sorunca sanık Hüseyin K. “Ben başvurumu yaptım. Hatta 2-3 kez de gittim. Kamera kayıtlarına bakılsın. Görevliler suçlu duruma düşmemek için böyle cevap veriyor” diye cevap verdi.

ANNE TANIK OLARAK DİNLENDİ

Anne Ceyhan K. tanık olarak dinlendi. Anne “İftiralardan yoruldum. 8 yıldır çektiğim yetiyor” dedi. Ceyhan K. mahkeme başkanının “Baba çocuklarını döver miydi? Seni döver miydi?” sorusuna “Hayır, dövmezdi. Yalan, iftira atıyorlar” diye cevap verdi. “Neden iftira atıyorlar peki?” sorusuna anne Ceyhan K. “Bilmiyorum” diye yanıt verdi. Ceyhan K. “Armağan bebek nasıl öldü?” sorusuna ise “Nazardan olabilir, bilmiyorum” dedi. “Merdivenden mi düştü?” sorusuna “Hayır” diyen Ceyhan K., savcılık ifadesinde “Çocuk merdivenlerden düştü, kafası şişti demişsin. Şimdi merdivenlerden düşmedi diyorsun” sorusuna ise “Öyle bir şey demedim. Savcı bana ifademi okutmadı. İmza at çık dedi. İfademi okumadım” diye yanıtladı.

16 DOĞUM YAPMIŞ

Armağan dışında vefat eden çocukların olup olmadığına yönelik soruya anne, “Ölü doğanlar oldu, doğup sonra ölenler oldu. Neden öldüler bilmiyorum. Ölülerle birlikte toplam 16 tane falan doğum yaptım” dedi. Çocukların neden kayıtlarda yer almadığı sorusuna ise Ceyhan K. “Bazısı doğar doğmaz öldü. Bazısı yarım saat sonra öldü. Nasıl kayıt edelim ki?” şeklinde cevap verdi.

“BAZI İNSANLAR SABAHLARI ÖLEBİLİR”

Ceyhan K., Armağan’ın gömülmesiyle alakalı “Biz İstanbul’a yeni taşınmıştık. O yüzden öyle gömdük. Yıkayıp kefenledik. Soğuk kış günüydü” dedi. Anne, “Geceydi, eşim haber etti. Rahatsızlığı yoktu. Bazı insanlar sabahları ölebilir. Niye ölmüş bilmiyorum. Ölmeden önce olumsuzluk yoktu. Çocuklarıma kendim bakardım” diye yanıt verdi.

“ECEL GELDİĞİ ZAMAN KİM ENGEL OLABİLİR Kİ”

İlk doğumunu 18 yaşında yaptığını söyleyen Ceyhan K., “Üniversite hastanesinde doğum olmuştu, öğrenci çocuklar doğumumu izlemişti. Ben çok rahatsız oldum. O nedenle hastaneye gitmedim bir daha” dedi. Mahkeme başkanının “Çocukların ölmesinden rahatsız olmadın mı?” sorusuna ise “Ecel geldiği zaman kim engel olabilir ki. Kendim bunu gözlemledim” dedi.

“20 YIL ÖNCE ÖLEN BEBEK YÜZÜNDEN BİZİ BU DURUMA SOKTURLAR”

Söz verilen sanık Hüseyin K. ise “Bunların ifadesi yalan dolan. 20 yıl önce ölen bebek yüzünden bizi bu duruma soktular. Algı operasyonu yapılıyor. Bu tamamen bir tiyatro oyunu” dedi. Mahkeme Başkanı, “Olası kasıtla öldürme” suçundan açılan davanın “alt soydan akrabaya kasten öldürme” suçuna dönüşebileceği gerekçesiyle sanığa ek savunma hakkı verdi. Bunun üzerine sanık Hüseyin K. “Bu tamamen bir tiyatro. Delillerini ortaya koysunlar. Yorumlarla yola çıkılamaz” dedi.

SAVCI TUTUKLAMA İSTEDİ

Savcı, anne Ceyhan K.’nın tanık olarak alınan beyanlarının çelişkili olduğunu, dosyada bebeğin defnedilmesiyle ilgili şüpheli durumlar olduğundan eksikliklerin giderilmemiş olması, atılı suçun vasfı nedeniyle sanık babanın tutuklanmasını talep etti.

BABA 21 YIL SONRA TUTUKLANDI

Mahkeme heyeti, sanık baba Hüseyin K.’nın tutuklanmasına karar verdi. Söke’de 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma salonuna polisler girerek baba Hüseyin K’yı gözaltına aldı. Sanık Hüseyin K. “İtiraz ediyorum. Bilgisizce karar veriyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir