Ütünün tüm kirecini anında döken yöntem; Ütüye zarar vermiyor ve aylarca kireçlenmiyor

Küçük ev aletleri evimizin olmazsa olmazıdır. Mikrodalga, airfryer, çaycı gibi makinelerin yanı sıra en büyük emektar makine de ütüdür. Evdeki ütüler jilet gibi gömlek ve pantolonlar için yoğun mesai harcar.

Bu nedenle ütülerin ömürleri de kısalabilir. Kireçlenerek zamanla bozulan ütünüze iyi bakmalısınız. Bu konuda çok sayıda beyaz eşya tamircisi ütünüzdeki kireci nasıl sökmemiz gerektiğini ve nasıl bakım yapmamız gerektiğini anlatıyor.

SICAK SUYA YATIRIN

Beyaz eşya uzmanı Fatih usta, kireçlenen ütünün derin olmayan bir tepsiye sıcak su konulmasını ve üzerine de ütünün eklenmesi gerektiğiniz söylüyor. Ardından da ütünüzü yumuşak bir havluya demiri denk gelecek şekilde vurun. Böylece doğal yolla ütünüzdeki tüm kireç dökülecektir.

Bu yöntemin yanı sıra limon tuzu, karbonat, sirke gibi yöntemleri deneyebilirsiniz.

Sirke ile temizlik:

Ütünüzü birkaç dakika ısıtın ve daha sonra fişten çekin. Ardından da beyaz sirkeyi ütünüzün kireç bağlayan tabanına dökün. Sirkenin deliklerden içeri girdiğine emin olduktan sonra işlem tamamlanmış demektir. Kireçlenmeyi önlemek için bu yöntemi ayda 1 deneyebilirsiniz.

Limon Tuzu:

Limon tuzu ve sirke ruhundan oluşan doğal yöntemlere lezzet.com.tr sitesinde yer verildi. Bir su kabının içerisine 1 yemek kaşığı limon tuzu ve 1 fincan sıcak su ekleyip karıştırın. Eriyen limon tuzlu suyu ütünün su haznesine dökün. Ütüyü yüksek derecede çalıştırarak kireçlerin dökülmesini sağlayın.

Ütünün altındaki delikleri kürdan yardımıyla açın. Tüm deliklere karbonat serpiştirin. Ütünün altını yarım limon ile sürün ve ütüyü 1 dakika ısıtın. Daha sonra fişini çekin ve kireçlerin temizlenmesini bekleyin.

Sirke Ruhu:

Eşit oranlarda su ve sirke ruhunu karıştırın. Karışımı ütünün su haznesine doldurun. Ütüyü fişe takın ve kirecin temizlenmesini izleyin. Ardından fişten çıkarabilirsiniz. Bu yöntemi ayda 1 kez uygulayabilirsiniz.

Kaynak: lezzet.com.tr

Derleme: f5haber.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir