Gün boyunca aynı iç çamaşırı giymek neye sebep olur? ‘Alerjiyi tetikliyor’

1- Özel bölgenin nefes almasına engel olursunuz

Tüm gün aynı iç çamaşırı ile dolaşmak özel bölgenizin nefes almasına engel olur. Özellikle sentetik kumaştan yapılmış dantelli iç giyim ürünleri tercih eden biriyseniz bu alışkanlığınızı tekrar gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Sentetik kumaş pamuğa göre daha çekici görünse de tüm gün giyildiği halde özel bölgeniz nefes almaz ve etrafındaki teri ve nemi hapseder.

Eğer tüm gün sentetik kumaştan yapılmış bir iç çamaşırı ile dolaşırsanız; ter ve nem kombinasyonu ciltte tahrişe neden olabilir. Hatta mantar enfeksiyonlarına ve idrar yolu enfeksiyonlarına da yol açabilir.

2- Vücut kokusuna neden olur

Sentetik kumaşların teri ve bakterileri giysinin içinde hapsettiğini söyledik. Bu durum hoş olmayan bir kokuya da sebep olacaktır. Özel bölgenizde güçlü bir koku oluşmasını önlemek sık sık çamaşırınızı değiştirmeniz gerekir.

3- Cilt tahrişine sebep olabilir

Gün boyu aynı iç çamaşırını giymenin bir diğer zararı ise ciltte oluşabilecek tahrişlerdir. Çok dar ve yapay kumaşlardan yapılmış iç çamaşırları hassas cildi tahriş edebilir ve hatta sizi yaralanma ve enfeksiyona maruz bırakabilir. Bu rahatsız edici hissi önlemek için bol kıyafetler tercih etmeli, dar ve rahatsız edici iç çamaşırlarından uzak durmalısınız.

4- Alerjilere karşı savunmasız hale getirir

Dar ve sentetik kumaştan yapılmış iç çamaşırlarının ne gibi sonuçlara yol açtığını söyledik. İç çamaşırlarıyla ilgili bir başka tehlike ise çamaşırların ham maddesinde bulunan kumaş boyaları.

Renkli iç çamaşırı tercih eden biriyseniz aldığınız ürünün içindeki boya sizin için zararlı olabilir. Boyanın içerdiği kimyasallar ciltte tahrişe ve kızarıklıklara sebep olur ve istenmeyen bir enfeksiyon sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir