“Tekstilde istihdam kaybı 200 bini bulabilir”

Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kasapoğlu TÜİK tarafından açıklanan sanayi üretim verilerini değerlendirdi.

Kasapoğlu tekstil sektöründeki istihdam kaybının 200 bini bulmasını beklediğini söyledi.

Bloomberg HT yayınına katılan Kasapoğlu “Sanayide sahaya baktığınızda aslında kapasite kullanım oranlarının buradan çıkan rakamlardan daha fazla gerilediğini tahmin ediyoruz. Sanayi üretiminde 0,8’lik bir gerileme var. İmalat sanayindeki gerileme yüzde 1,3 civarında. Tekstil imalatında bir yıllık yüzde 8,5’lik gerileme var, hazır giyimde de yüzde 11,7’lik bir gerileme gözüküyor. İyi olan sektörler de var. Makine sektöründe, mermer sektöründe kapasitelerin biraz daha arttığını gözlemliyoruz” dedi.

Sahada bu rakamlardan daha kötü bir daralma gözlemlediklerinin altını çizen Kasapoğlu “Denizli tekstil, mermer başta olmak üzere ihracat kalemleri olan bir kent. Burada özellikle Avrupa’daki, Amerika’daki daralmanın da etkisi ile Denizli’de bu daralmayı daha fazla hissettiğimizi söyleyebiliriz. Denizli’de ihracat kalemlerinde yüzde 20-25’lik gerilemeler var. Tekstil özelinde baktığımızda bunu Türkiye ihracatında da görüyoruz. Geçen sene tekstil ve hazır giyim 35 milyar dolar ihracat gerçekleştirmişti. Bugün Ağustos, Eylül ayı rakamlarını değerlendirdiğimizde bu ihracat rakamlarının 30 milyar dolar civarında kalacağını tahmin ediyoruz. Enflasyon döneminde birçok girdimizin maliyetleri hızlı bir şekilde artıyor. Önümüzdeki dönemde ihracat rakamlarımızın gerilemeye devam edeceğini öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

Kasapoğlu “Bu hızla gidersek tekstil sektöründe istihdam kaybının 200 binleri bulması kaçınılmaz olur. Sanayide daralmanın önümüzdeki dönemde de devam edeceğini düşünüyorum. Sahada konuştuğumuz firmalar, üye firmalarımız, Denizlili ihracatçılar önümüzdeki dönemle ilgili iyi sipariş alamadıklarını söylüyorlar. Önümüzdeki dönemdeki kapasitelerimizi dolduramayacaklarını düşünüyorlar. Bu anlamda yeni düşük kapasitelerle istihdam sayılarını tekrar düzenleyeceklerini tahmin ediyorum. Kur politikasında en çok zarar gören sektör tekstil ve hazır giyim sektörü oldu. Alım isteğinin düşmesi en çok maalesef tekstil sektörünü vurdu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir