Türkiye ve 2 Ülkede Kripto Düzenlemeleri Odakta: Bakan Açıkladı!

Son aylarda, düzenleyici girişimlerin merkezde yer almasıyla birlikte, kripto para birimi ortamında önemli gelişmeler ortaya çıktı. Türkiye’den ABD’ye, Rusya’dan Güney Kore’ye kadar hükümetler ve finans kurumları, kripto para birimlerinin geleceğini aktif olarak şekillendiriyor. Bu makale, dünya çapındaki önemli düzenleyici güncellemelere kapsamlı bir genel bakış sunmakta. İşte detaylar…

Türkiye, kripto para mevzuatını tamamlamaya yakın

Türkiye Maliye ve Hazine Bakanı Mehmet Şimşek, ülkenin Bitcoin ve altcoin mevzuatının son aşamalarını açıkladı. Yaklaşan yasa, kripto para birimlerinin net bir tanımıyla başlayacak ve Sermaye Piyasası Kanununda değişiklikler içerecek. Tanım, hizmet sağlayıcılar ve saklama hizmetleri için özel hükümlerle birlikte kripto varlıklarının “değer veya hakları temsil eden maddi olmayan varlıklar” olarak sınıflandırılmasını da içeriyor. Şimşek, Bitcoin ve altcoin platformlarının operasyonlarını yönetmede bu düzenleyici tedbirlerin önemine değindi.

ABD’de FASB, yeni kurallarını açıkladı

ABD Finansal Muhasebe Standartları Kurulu (FASB), kripto para birimi tutan şirketlere kolaylık sağlayan yeni kurallar yayınladı. Daha önce şirketlerin, kripto varlıklarının değeri satın alma fiyatının altına düşse bile zararlarını bildirmeleri gerekiyordu. Güncellenen kurallar artık şirketlerin gerçeğe uygun değeri, maliyet esasını ve elde tutulan varlık türlerini raporlamasına olanak tanıyarak gerçekleşmemiş zararları raporlama ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu değişikliklerin, bilançolarında önemli miktarda kripto para bulunduran MicroStrategy gibi şirketlere fayda sağlaması bekleniyor.

Rusya, kripto para girişimi önerisi yaptı

Rusya Maliye Bakanlığı, doğal gaz ihracatıyla paralellik kurarak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ihracatına yönelik yeni bir girişim önerdi. Maliye Bakan Yardımcısı Ivan Chebeskov, mekanizma hakkındaki tartışmaları doğal gaz ihracatını düzenleyen düzenlemelerle karşılaştırarak açıkladı. Rusya, madencilerin madencilik faaliyetleri sonucunda üretilen Bitcoin ve altcoinlerini ihraç etmelerine olanak tanıyan yasal bir çerçeve düşünüyor. Bu öneri, Rusya’nın kripto para madenciliğini yasallaştırmaya yönelik daha geniş çabalarıyla uyumlu ve potansiyel olarak 2024’te yürürlüğe girecek bir yasa tasarısı ile uyumlu.

IMF’ten düzenleme çağrısı

IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva, Seul’de küresel kripto para birimi düzenlemelerine acil ihtiyaç olduğunu vurgulayan etkileyici bir konuşma yaptı. Düzenlenmemiş Bitcoin ve altcoinlerin, para politikası, sermaye akışı yönetimi ve mali sürdürülebilirlikteki aksamalar da dahil olmak üzere küresel finansal istikrara yönelik potansiyel risklerini vurguladı. Georgieva, gözetimi yeniliğin teşviki ile dengeleyen proaktif bir yaklaşımı savundu. IMF, politika yapıcıları geride kalmamak için dijital finansal ortamın şekillendirilmesine aktif olarak katılmaya teşvik ediyor. Küresel Bitcoin ve altcoin manzarası, düzenleyici gelişmelerin damgasını vurduğu dönüştürücü bir dönemden geçiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir